| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F56R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F56R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F56R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F56R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F56R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F56R0V is new and unused, you can buy ERJ-S06F56R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F56R0V.
| RDER72E334K4K1H03B | 0.33µF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) | RDER72E334K4K1H03B.pdf | |
| ECH-U1C223JX5 | 0.022µF Film Capacitor 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | ECH-U1C223JX5.pdf | |
| 0736441011 | HDM BKPLN MOD W/POLKEY 144CKT | 0736441011.pdf | |
| 1945R-01G | 2.7µH Unshielded Molded Inductor 1.6A 110 mOhm Axial | 1945R-01G.pdf | |
| HVDA541QDRQ1 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | HVDA541QDRQ1.pdf | |
| MT29F2G01AAAEDH4-IT:E | IC FLASH 2GBIT 63VFBGA | MT29F2G01AAAEDH4-IT:E.pdf | |
| MB39C022GPN-G-ERE1 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 2MHz 10-WFDFN Exposed Pad | MB39C022GPN-G-ERE1.pdf | |
| Q14F3BXXG24E | LED Panel Indicator Green Diffused 100° 24V 20mA Round with Flat Top, 10.00mm Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | Q14F3BXXG24E.pdf | |
| VE-B6M-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-B6M-EX-F3.pdf | |
| V150A24E500B | CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W | V150A24E500B.pdf | |
| 1-1904045-5 | Relay Housing Wiring Harness, Interlockable | 1-1904045-5.pdf | |
| 54102-S0801LF | 2 Positions Header, Unshrouded Connector Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 54102-S0801LF.pdf | |
| CRCW251227K0JNEGHP | RES SMD 27K OHM 5% 1.5W 2512 | CRCW251227K0JNEGHP.pdf |