| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F5491V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F5491V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F5491V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.49k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F5491V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F5491V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F5491V is new and unused, you can buy ERJ-S06F5491V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F5491V.
| M675-01-BDT | 161.1328MHz LVPECL VCSO (SAW) Oscillator Surface Mount 3.3V 125mA | M675-01-BDT.pdf | |
| 1N5953CE3/TR13 | Zener Diode 150V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5953CE3/TR13.pdf | |
| BFG424F,115 | RF Transistor NPN 4.5V 30mA 25GHz 135mW Surface Mount 4-SO | BFG424F,115.pdf | |
| NCV8403ADTRKG | IC DVR LOW SIDE TEMP/CURR DPAK | NCV8403ADTRKG.pdf | |
| VE-JTJ-EX | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-JTJ-EX.pdf | |
| VI-BW1-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-BW1-EY-F2.pdf | |
| RT0805DRE072K61L | RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE072K61L.pdf | |
| MS27474E22F35S | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27474E22F35S.pdf | |
| FI-S10S | 10 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.049" (1.25mm) | FI-S10S.pdf | |
| 821-22-020-10-000101 | 20 Position Spring Piston Connector Through Hole | 821-22-020-10-000101.pdf | |
| RT1206DRE07133KL | RES SMD 133K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRE07133KL.pdf | |
| RN55D33R2FRE6 | RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D33R2FRE6.pdf |