| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D44R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D44R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D44R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 44.2 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D44R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D44R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D44R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D44R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D44R2V.
| B37987M1333K054 | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm) | B37987M1333K054.pdf | |
| P6SMB68CAHE3/5B | TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB | P6SMB68CAHE3/5B.pdf | |
| 20KPA96-B | TVS DIODE 96VWM 162.75VC P600 | 20KPA96-B.pdf | |
| V250LC40CPX620 | VARISTOR 383.5V 10KA DISC 20MM | V250LC40CPX620.pdf | |
| ROV20-112K-S | VARISTOR 1100V 6.5KA DISC 20MM | ROV20-112K-S.pdf | |
| MPC8536CVJAULA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8536CVJAULA.pdf | |
| VAOL-SR1XAX-SA | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module 1W STAR Red Starboard | VAOL-SR1XAX-SA.pdf | |
| VI-J03-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-J03-MX-F3.pdf | |
| RYA31005 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole | RYA31005.pdf | |
| ACC18DTBT-S189 | CONN EDGECARD 36POS .100" | ACC18DTBT-S189.pdf | |
| MS3451W18-4P | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3451W18-4P.pdf | |
| PX0691/10/28 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C18 Panel Mount, Snap-In | PX0691/10/28.pdf | |
| RG1608P-1912-B-T5 | RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608P-1912-B-T5.pdf | |
| CMF5085R000FHEK | RES 85 OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF5085R000FHEK.pdf |