| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D42R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D42R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D42R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 42.2 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D42R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D42R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D42R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D42R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D42R2V.
| 890334023011CS | 0.022µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.177" W (13.00mm x 4.50mm) | 890334023011CS.pdf | |
| ECC15DREH-S93 | CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET | ECC15DREH-S93.pdf | |
| MAX5431AEUB+T | Digital Potentiometer 57k Ohm 1 Circuit 4 Taps Parallel Interface 10-uMAX | MAX5431AEUB+T.pdf | |
| MX3SWT-A1-R250-0009A9 | LED Lighting XLamp® MX-3S White, Warm 2850K 10.7V 115mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX3SWT-A1-R250-0009A9.pdf | |
| APA501-60-006 | HEATSINK (60) 57.5X59X37MM HORZ | APA501-60-006.pdf | |
| V150B8H200B2 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W | V150B8H200B2.pdf | |
| 10073978-024LF | CONN IDC STRAIN RELIEF 24POS DL | 10073978-024LF.pdf | |
| 65692-019 | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 65692-019.pdf | |
| DF11-32DS-2DSA | 32 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin | DF11-32DS-2DSA.pdf | |
| 813-SS-026-10-474101 | 26 Position Spring Piston Connector Through Hole | 813-SS-026-10-474101.pdf | |
| RC0100FR-0716R9L | RES SMD 16.9 OHM 1% 1/32W 01005 | RC0100FR-0716R9L.pdf | |
| Y1624154R000Q0R | RES SMD 154 OHM 0.02% 1/5W 0805 | Y1624154R000Q0R.pdf | |
| 9T06031A2201FBHFT | RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 | 9T06031A2201FBHFT.pdf | |
| AF122-FR-071K27L | RES ARRAY 2 RES 1.27K OHM 0404 | AF122-FR-071K27L.pdf |