| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D4020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D4020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D4020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 402 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D4020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D4020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D4020V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D4020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D4020V.
| 08051U4R3CAT2A | 4.3pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08051U4R3CAT2A.pdf | |
| TPC18HM3/87A | TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC SMPC | TPC18HM3/87A.pdf | |
| GEC65DRTS-S93 | CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD | GEC65DRTS-S93.pdf | |
| 7V-24.000MAAE-T | 24MHz ±30ppm Crystal 12pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7V-24.000MAAE-T.pdf | |
| SIT1602ACF2-XXS | 3.75MHz ~ 77.76MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V 4.5mA Standby | SIT1602ACF2-XXS.pdf | |
| W25Q128FVTIG | SPIFLASH 128M-BIT 4KB UNIFORM SE | W25Q128FVTIG.pdf | |
| FWLF1631R58 | Fiber Optic Transceiver Module General Data Transfer 2.7Gbps 1531nm 3.3V Pluggable, SFP | FWLF1631R58.pdf | |
| VF-S320-54A-1 | AC/DC CONVERTER 54V 320W | VF-S320-54A-1.pdf | |
| BM3040-7 | DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V | BM3040-7.pdf | |
| MCB1850 | LPC1850 LPC1800 MCU 32-Bit ARM® Cortex®-M3 Embedded Evaluation Board | MCB1850.pdf | |
| CRCW12101K10JNEA | RES SMD 1.1K OHM 5% 1/2W 1210 | CRCW12101K10JNEA.pdf | |
| CTVPS00RF-15-35SA | 37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-15-35SA.pdf | |
| PT06SE-14-15S(023) | 15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PT06SE-14-15S(023).pdf | |
| TV07RF-15-55PE-P2 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RF-15-55PE-P2.pdf |