| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3653V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 365K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3653V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3653V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 365k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3653V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3653V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3653V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3653V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3653V.
| 8735BKI-21LF | IC PLL CLK GEN LVPECL 32VFQFPN | 8735BKI-21LF.pdf | |
| 74HC646D,652 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | 74HC646D,652.pdf | |
| MAX6831SVUT+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-6 | MAX6831SVUT+T.pdf | |
| SSTW003A0A41Z | DC/DC CONVERTER 5V 15W | SSTW003A0A41Z.pdf | |
| R0.25D10-3.324 | CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-24VOUT | R0.25D10-3.324.pdf | |
| VI-2TN-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-2TN-EX-F3.pdf | |
| VI-24X-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-24X-IY-B1.pdf | |
| TVS06RS-11-5JC | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RS-11-5JC.pdf | |
| 2-66460-8 | PIN,.062 DIA,.025 SQ POST,LP | 2-66460-8.pdf | |
| M80-4000000FE-03-307-00-000 | 3 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold | M80-4000000FE-03-307-00-000.pdf | |
| 1627480000 | 13 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1627480000.pdf | |
| RG1005P-3830-C-T10 | RES SMD 383 OHM 0.25% 1/16W 0402 | RG1005P-3830-C-T10.pdf |