| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3603V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3603V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3603V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3603V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3603V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3603V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3603V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3603V.
| RWA0J221MEG | 220µF 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15 mOhm 1000 Hrs @ 105°C | RWA0J221MEG.pdf | |
| VJ0402D330KXAAC | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D330KXAAC.pdf | |
| ABLNO-92.160MHZ | 92.16MHz LVCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA | ABLNO-92.160MHZ.pdf | |
| DSC1122NI2-156.2500T | 156.25MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 58mA Enable/Disable | DSC1122NI2-156.2500T.pdf | |
| DA3J101J0L | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 80V 150mA (DC) Surface Mount SC-85 | DA3J101J0L.pdf | |
| 8N3QV01KG-0099CDI | VCXO IC 187.5MHz, 250MHz, 287.5MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0099CDI.pdf | |
| ICM7218CIPI+ | IC DECODER/DVR LED 8DIGIT 28-DIP | ICM7218CIPI+.pdf | |
| 1624227-5 | 4.7k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins | 1624227-5.pdf | |
| VI-J74-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VI-J74-EY-F3.pdf | |
| D38999/26FJ29HA | 29 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26FJ29HA.pdf | |
| D38999/26WC98PB-LC | 10 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WC98PB-LC.pdf | |
| 77313-101-28 | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-101-28.pdf | |
| SM6227FTR294 | RES SMD 0.294 OHM 1% 3W 6227 | SM6227FTR294.pdf | |
| D2TO020C56R00KTE3 | RES SMD 56 OHM 10% 20W TO263 | D2TO020C56R00KTE3.pdf |