| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3000V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3000V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3000V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3000V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3000V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3000V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3000V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3000V.
| 109LBB063M2EF | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 24.87 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 109LBB063M2EF.pdf | |
| EEM22DTAN-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | EEM22DTAN-S189.pdf | |
| F1892CCH600 | SCR Module 600V 90A (DC) Common Cathode - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1892CCH600.pdf | |
| SRP1055-1R4M | 1.4µH Shielded Wirewound Inductor 16A 3.2 mOhm Max Nonstandard | SRP1055-1R4M.pdf | |
| VI-JTV-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-JTV-IY-F1.pdf | |
| 71-570122-02P | PT02A10-2P W/PC CONTACTS | 71-570122-02P.pdf | |
| GTCL06CF14S-2PY-B30 | GT 4C 4#16S PIN PLUG | GTCL06CF14S-2PY-B30.pdf | |
| 1731090185 | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 1731090185.pdf | |
| TSW-101-06-T-D | 2 Positions Header, Unshrouded Connector Through Hole Tin | TSW-101-06-T-D.pdf | |
| PPPC111LGBN-RC | 11 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PPPC111LGBN-RC.pdf | |
| 1877460000 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1877460000.pdf | |
| TJM122608 | SIZE 22, CLASS D, TERMINAL JUNCT | TJM122608.pdf | |
| PV14-6R-E | Ring Terminal Connector 6 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | PV14-6R-E.pdf |