| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2942V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2942V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2942V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 29.4k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2942V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2942V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2942V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2942V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2942V.
| 06033D333KAT2A | 0.033µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06033D333KAT2A.pdf | |
| MKP383368025JD02G0 | 0.068µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm) | MKP383368025JD02G0.pdf | |
| SMCG43CA-HR | TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCG | SMCG43CA-HR.pdf | |
| SST5484-E3 | JFET N-Channel 25V 1mA @ 15V 350mW Surface Mount SOT-23 | SST5484-E3.pdf | |
| S1812R-564J | 560µH Shielded Inductor 84mA 28 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | S1812R-564J.pdf | |
| MC68332GVAG25 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 25MHz ROMless 144-LQFP (20x20) | MC68332GVAG25.pdf | |
| ADV7171KSZ | Video Encoder IC Set-Top Boxes, Video Players 44-MQFP (10x10) | ADV7171KSZ.pdf | |
| CXM-11-65-70-36-AA30-F4-3 | LED COB | CXM-11-65-70-36-AA30-F4-3.pdf | |
| 5510212801F | LED Circuit Board Indicator Single Green Diffused, Tinted 2.1V 60mA Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.10mm | 5510212801F.pdf | |
| ACM36DRSH | CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD | ACM36DRSH.pdf | |
| AIT6CGMSS1-28-15PS | ER 35C 35#16 PIN PLUG | AIT6CGMSS1-28-15PS.pdf | |
| 10-660977-288N | CTV 13C PCB SKT RECP | 10-660977-288N.pdf | |
| CN1020A10G05P7-000 | 26500 5C 5#20 P BY PLUG LC | CN1020A10G05P7-000.pdf | |
| 0395300510 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395300510.pdf |