| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2803V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 280K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2803V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2803V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 280k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2803V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2803V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2803V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2803V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2803V.
| GRM155R61A563KA01D | 0.056µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R61A563KA01D.pdf | |
| AK10-530C | TVS DIODE 530VWM 750VC AXIAL | AK10-530C.pdf | |
| 1514-2 | Terminal Turret Connector Single End 0.281" (7.14mm) Tin | 1514-2.pdf | |
| 445C3XD27M00000 | 27MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C3XD27M00000.pdf | |
| DSC1121CI2-020.0000T | 20MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | DSC1121CI2-020.0000T.pdf | |
| 520M10DA16M3677 | 16.367667MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 1.8V 2mA | 520M10DA16M3677.pdf | |
| LTC2495IUHF#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 38-QFN (5x7) | LTC2495IUHF#PBF.pdf | |
| VE-260-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-260-EY-F2.pdf | |
| VE-J1X-CX-B1 | CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W | VE-J1X-CX-B1.pdf | |
| JS1AF-5V | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole | JS1AF-5V.pdf | |
| AIB6-16-12PC | GT 1C 1#4 PIN PLUG | AIB6-16-12PC.pdf | |
| 73550401010 | HANPORT ASSY 120V OUTLET X 1,HPR | 73550401010.pdf | |
| DF3D-10P-2H(50) | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | DF3D-10P-2H(50).pdf | |
| 1627370000 | 15 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1627370000.pdf |