| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2743V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2743V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2743V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2743V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2743V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2743V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2743V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2743V.
| ELXV350ETD181MH15D | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV350ETD181MH15D.pdf | |
| VJ0402D0R3CLAAP | 0.30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D0R3CLAAP.pdf | |
| C322C103K2R5CA | 10000pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C103K2R5CA.pdf | |
| M39003/09-0341/TR | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 110 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0341/TR.pdf | |
| GCM12DTAT-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | GCM12DTAT-S189.pdf | |
| 62644-2 | Terminal Keyboard Switch Connector Solder | 62644-2.pdf | |
| NTP8G202NG | MOSFET N-CH 600V 9A TO220 | NTP8G202NG.pdf | |
| KMPC8248CVRTIEA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 516-FPBGA (27x27) | KMPC8248CVRTIEA.pdf | |
| 450T328F502A1C1 | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug | 450T328F502A1C1.pdf | |
| VE-B6H-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W | VE-B6H-MV-F4.pdf | |
| MYQ4Z DC100/110 | RELAY GEN PUR 4PDT 100/110VDC | MYQ4Z DC100/110.pdf | |
| CN0967C28S42SN-200 | 42 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C28S42SN-200.pdf | |
| 561V504EFT | TNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Board Edge, End Launch; Panel Mount, Bulkhead Solder | 561V504EFT.pdf |