| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D18R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D18R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D18R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D18R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D18R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D18R7V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D18R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D18R7V.
| MKP385347200JI02W0 | 0.047µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | MKP385347200JI02W0.pdf | |
| GCM06DCBI | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | GCM06DCBI.pdf | |
| GEC06DRTN-S734 | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | GEC06DRTN-S734.pdf | |
| MLK1005S39NJT000 | 39nH Unshielded Multilayer Inductor 200mA 1 Ohm Max 0402 (1005 Metric) | MLK1005S39NJT000.pdf | |
| MB95F654EPFT-G-SNE2 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95650L Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 20KB (20K x 8) FLASH 24-TSSOP | MB95F654EPFT-G-SNE2.pdf | |
| MC9S12C96CPBER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | MC9S12C96CPBER.pdf | |
| FUSB2500GFX | 1/1 Transceiver Full USB 2.0 36-BGA (3.5x3.5) | FUSB2500GFX.pdf | |
| SN74HC157DRG4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74HC157DRG4.pdf | |
| KUIP-11A15-24 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable | KUIP-11A15-24.pdf | |
| RT0805BRD07187RL | RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRD07187RL.pdf | |
| SM3106F22-22S | ER 4C 4#8 SKT PLUG | SM3106F22-22S.pdf | |
| CTVPS00RF-25-37S-LC | CTV 39C 39#16 SKT RECP | CTVPS00RF-25-37S-LC.pdf | |
| 1083090000 | CONN ENCLOSURE SIZE 8 | 1083090000.pdf | |
| RG2012N-5902-W-T1 | RES SMD 59K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012N-5902-W-T1.pdf |