| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D18R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D18R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D18R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D18R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D18R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D18R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D18R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D18R0V.
| 1.5KE440A-E3/73 | TVS DIODE 376VWM 602VC 1.5KE | 1.5KE440A-E3/73.pdf | |
| 2108074-2 | CONN RCPT 4POS 3.00MM SMD SLDR | 2108074-2.pdf | |
| EBA49DRMH-S288 | CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND | EBA49DRMH-S288.pdf | |
| ASTMLPFL-24.000MHZ-LJ-E-T | 24MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V 7.5mA Enable/Disable | ASTMLPFL-24.000MHZ-LJ-E-T.pdf | |
| 9250A-104-TR-RC | 100µH Shielded Molded Inductor 160mA 3.12 Ohm Max Axial | 9250A-104-TR-RC.pdf | |
| 103R-181H | 180nH Unshielded Inductor 695mA 200 mOhm Max 2-SMD | 103R-181H.pdf | |
| RC0402JR-079R1L | RES SMD 9.1 OHM 5% 1/16W 0402 | RC0402JR-079R1L.pdf | |
| TVS07RS-25-37HN | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RS-25-37HN.pdf | |
| 85107RC84S50 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | 85107RC84S50.pdf | |
| RJHSEE08NA1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Unshielded | RJHSEE08NA1.pdf | |
| 98426-G10-06-188LF | 12 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold, GXT™ Through Hole | 98426-G10-06-188LF.pdf | |
| 87160-4 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin-Lead | 87160-4.pdf | |
| HA24505000J0G | 24 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole | HA24505000J0G.pdf |