| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 174 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 174 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1740V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1740V.
| MVA16VC22RMD55TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.589 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA16VC22RMD55TP.pdf | |
| AYM06DRMD-S288 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | AYM06DRMD-S288.pdf | |
| ASM12DRTN | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | ASM12DRTN.pdf | |
| CPH6442-TL-W | MOSFET N-CH 60V 6A CPH6 | CPH6442-TL-W.pdf | |
| XC2VP2-7FGG256C | IC FPGA 140 I/O 256FGBGA | XC2VP2-7FGG256C.pdf | |
| UCC5673PWPTRG4 | SCSI, LVD, SE Terminator 9 Terminations 28-HTSSOP | UCC5673PWPTRG4.pdf | |
| ACC328UMM30 | RELAY CONT 30A 2P/3P 208/240V | ACC328UMM30.pdf | |
| RMM36DTAT | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | RMM36DTAT.pdf | |
| FMB66DYFR | CONN CARDEDGE DL 132POS .050 SMD | FMB66DYFR.pdf | |
| DL64R14-07SN-6106 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DL64R14-07SN-6106.pdf | |
| C48-06R10Y5S10-406 | 26500 5C 5#20 S TH PLUG LC | C48-06R10Y5S10-406.pdf | |
| 42-3551-11 | CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS GLD | 42-3551-11.pdf | |
| M55342E03B35B2RWS | RES SMD 35.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 | M55342E03B35B2RWS.pdf | |
| W21-R22JI | RES 0.22 OHM 3W 5% AXIAL | W21-R22JI.pdf |