| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D16R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D16R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D16R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D16R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D16R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D16R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D16R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D16R0V.
| 600S330GT250XT | 33pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S330GT250XT.pdf | |
| MKP385230063JB02G0 | 3000pF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | MKP385230063JB02G0.pdf | |
| ECX-L25CM-622.080 | OSC 622.08MHZ 2.5V LVDS SMD | ECX-L25CM-622.080.pdf | |
| SET130212 | Diode Standard 600V 15A Solder | SET130212.pdf | |
| LQW15AN4N8B80D | 4.8nH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 71 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | LQW15AN4N8B80D.pdf | |
| NB3N51032DTR2G | IC CLK GEN CRYSTAL 3.3V | NB3N51032DTR2G.pdf | |
| RSA40DTAN | CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD | RSA40DTAN.pdf | |
| HMC60DRTH-S13 | CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND | HMC60DRTH-S13.pdf | |
| ABC70DTBI | CONN EDGECARD 140POS .100" | ABC70DTBI.pdf | |
| JT06RE22-35S-SR | JT 100C 100#22D SKT PLUG | JT06RE22-35S-SR.pdf | |
| DC11.0021.003 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | DC11.0021.003.pdf | |
| 9C04021A1201FLHF3 | RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402 | 9C04021A1201FLHF3.pdf |