| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1600V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1600V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1600V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1600V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1600V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1600V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1600V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1600V.
| UMP0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP0J220MDD.pdf | |
| M39003/09-0258/TR | 33µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 130 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0258/TR.pdf | |
| MJS 500-R TR | FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG | MJS 500-R TR.pdf | |
| GCA06DTKI-S288 | CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND | GCA06DTKI-S288.pdf | |
| 445I35F16M00000 | 16MHz ±30ppm Crystal 24pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 445I35F16M00000.pdf | |
| ATSAMD20E14A-MNT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20E Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | ATSAMD20E14A-MNT.pdf | |
| VE-BN1-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-BN1-CY-F4.pdf | |
| MI-25J-MX-S | CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 75W | MI-25J-MX-S.pdf | |
| DA7W2SA00LF | 7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | DA7W2SA00LF.pdf | |
| 316-83-163-41-003101 | 63 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-163-41-003101.pdf | |
| 1877210000 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1877210000.pdf | |
| RCP2512W82R0GS2 | RES SMD 82 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W82R0GS2.pdf | |
| CMF55130K60BHR6 | RES 130.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55130K60BHR6.pdf |