| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1583V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 158K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1583V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1583V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 158k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1583V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1583V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1583V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1583V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1583V.
| 0805YA182JA12A | 1800pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 0805YA182JA12A.pdf | |
| CD19FD182GO3F | 1800pF Mica Capacitor 500V Radial 0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm) | CD19FD182GO3F.pdf | |
| EEM06DCMI | CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW | EEM06DCMI.pdf | |
| DBF50180WV10238BJ1 | 1000pF Feed Through Capacitor 30000V (30kV) 87A Axial - Threaded Terminals | DBF50180WV10238BJ1.pdf | |
| ZCAT3618-2630DT | Hinged (Snap On) Free Hanging Ferrite Core 30 Ohm @ 50MHz ~ 500MHz ID 1.023" W x 0.051" H (26.00mm x 1.30mm) OD 1.398" W x 0.492" H (35.50mm x 12.50mm) Length 0.689" (17.50mm) | ZCAT3618-2630DT.pdf | |
| 74ACTQ563PC | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-DIP | 74ACTQ563PC.pdf | |
| V150B15C150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V150B15C150BN3.pdf | |
| CPB181022-CM2Z-MT | CS181022 - Audio, Audio Processing Evaluation Board | CPB181022-CM2Z-MT.pdf | |
| RC2010FK-0729R4L | RES SMD 29.4 OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-0729R4L.pdf | |
| CTV06RW-21-35HC-LC | CTV 79C 79#22D PIN PLUG | CTV06RW-21-35HC-LC.pdf | |
| 78548-120HLF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 78548-120HLF.pdf |