| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF11R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 11.8 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF11R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF11R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 11.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF11R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF11R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF11R8V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF11R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF11R8V.
| VS-MURD620CTTRLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-MURD620CTTRLPBF.pdf | |
| TZX5V1B-TAP | Zener Diode 5.1V 500mW Through Hole DO-35 | TZX5V1B-TAP.pdf | |
| IRFB3207ZGPBF | MOSFET N-CH 75V 120A TO-220AB | IRFB3207ZGPBF.pdf | |
| MSP430FG4619IPZR | CPUX MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 120KB (120K x 8 + 256B) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430FG4619IPZR.pdf | |
| SN65LBC031D | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65LBC031D.pdf | |
| UC2845ADM | Buck, Boost Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UC2845ADM.pdf | |
| CTVPS00RF-21-75SC | 4 (Coax) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-21-75SC.pdf | |
| TVS06RK-13-4HC | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TVS06RK-13-4HC.pdf | |
| 5747193-1 | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 5747193-1.pdf | |
| PZC12DZAN | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC12DZAN.pdf | |
| 15-41-7024 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 15-41-7024.pdf | |
| AT1206DRD072K8L | RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRD072K8L.pdf | |
| RT0805WRE073K92L | RES SMD 3.92KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRE073K92L.pdf | |
| PAT0805E3091BST1 | RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/5W 0805 | PAT0805E3091BST1.pdf |