| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 118K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 118k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1183V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1183V.
| ECA-2AHG221 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2AHG221.pdf | |
| BFC238364163 | 0.016µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | BFC238364163.pdf | |
| 0265005.V | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL | 0265005.V.pdf | |
| W77C032A40PL | 8051 W77 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz ROMless | W77C032A40PL.pdf | |
| MAX931ESA+ | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 8-SOIC | MAX931ESA+.pdf | |
| S-1132B17-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 300mA SOT-23-5 | S-1132B17-M5T1U.pdf | |
| VI-2V4-EX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VI-2V4-EX-B1.pdf | |
| V110A15C400BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W | V110A15C400BS2.pdf | |
| ISL88694EVAL | ISL88694 - Interface, SMBus Accelerator (SMA) Evaluation Board | ISL88694EVAL.pdf | |
| RC0402FR-07787RL | RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-07787RL.pdf | |
| 1594899 | 9 (8 + 1 Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder | 1594899.pdf | |
| DTS20W17-99HE | 23 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS20W17-99HE.pdf | |
| MS27467T13B35H | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS27467T13B35H.pdf | |
| 9T12062A2150BAHFT | RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A2150BAHFT.pdf |