| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 102 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 102 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1020V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1020V.
| EEU-EB1A471SJ | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1A471SJ.pdf | |
| CBR08C608C5GAC | 0.60pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C608C5GAC.pdf | |
| VE-B6J-MU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VE-B6J-MU-F2.pdf | |
| ATSTK600-RC36 | STK600 AVR® Routing Card | ATSTK600-RC36.pdf | |
| AMM22DTBT-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | AMM22DTBT-S189.pdf | |
| 97-3108A20-15S-417-940 | AB 7C 7#12 SKT PLUG | 97-3108A20-15S-417-940.pdf | |
| 97-3107B24-22PW-417 | AB 4C 4#8 PIN PLUG | 97-3107B24-22PW-417.pdf | |
| TV06DZ-23-35S-LC | TV 100C 100#22D SKT PLUG | TV06DZ-23-35S-LC.pdf | |
| TV06DZ-21-11BD | TV 11C 11#12 SKT PLUG | TV06DZ-21-11BD.pdf | |
| 15120202601000 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 15120202601000.pdf | |
| 451-80-218-00-004101 | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 451-80-218-00-004101.pdf | |
| 53641-2 | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 350 MCM (kcmil) 1/2 Stud | 53641-2.pdf | |
| RNMF12FTD1K78 | RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL | RNMF12FTD1K78.pdf |