| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62 OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J620V is new and unused, you can buy ERJ-P08J620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J620V.
| LQR2W332MSEG | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2W332MSEG.pdf | |
| 885012009015 | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 885012009015.pdf | |
| MB352 | RECTIFIER BRIDGE 200V 35A MB | MB352.pdf | |
| LP3971SQ-U511/NOPB | Processor PMIC 40-WQFN (5x5) | LP3971SQ-U511/NOPB.pdf | |
| VI-B6Y-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VI-B6Y-CV-B1.pdf | |
| KTPS18-07025DT-2P-VI-P1 | 7V 18W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | KTPS18-07025DT-2P-VI-P1.pdf | |
| RC1210FR-071ML | RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1210 | RC1210FR-071ML.pdf | |
| 97-3107A14S-9PW-940 | AB 2C 2#16S PIN PLUG | 97-3107A14S-9PW-940.pdf | |
| CA3106R28-10P | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106R28-10P.pdf | |
| DF37B-24DP-0.4V(75) | 24 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | DF37B-24DP-0.4V(75).pdf | |
| 7-146487-2 | 44 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 7-146487-2.pdf | |
| 88822-428HLF | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 88822-428HLF.pdf | |
| CRGV2010J5M1 | RES SMD 5.1M OHM 5% 1/2W 2010 | CRGV2010J5M1.pdf |