| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J514V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 89010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J514V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J514V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J514V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J514V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J514V is new and unused, you can buy ERJ-P08J514V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J514V.
| ECA-1HM4R7I | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1HM4R7I.pdf | |
| MKP385168160JDI2B0 | 680pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP385168160JDI2B0.pdf | |
| F1772SX251531MIIB0 | 1.5µF Film Capacitor 310V 630V Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.709" W (26.50mm x 18.00mm) | F1772SX251531MIIB0.pdf | |
| MOV-14D680K | VARISTOR 68V 1KA DISC 14MM | MOV-14D680K.pdf | |
| DDTB123EU-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | DDTB123EU-7-F.pdf | |
| LQP15MN1N5B02D | 1.5nH Unshielded Thin Film Inductor 280mA 200 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | LQP15MN1N5B02D.pdf | |
| 2510R-72G | 100µH Unshielded Inductor 47mA 21 Ohm Max 2-SMD | 2510R-72G.pdf | |
| 0358432205 | PT BULB SOCKET ASSY-A-SILICONE | 0358432205.pdf | |
| G6RL-1-SR-ASI DC24 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole | G6RL-1-SR-ASI DC24.pdf | |
| CA3101E36-10SWF80 | 48 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3101E36-10SWF80.pdf | |
| TVP00RW-9-9PC | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RW-9-9PC.pdf | |
| DF3-5P-2H(20) | 5 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | DF3-5P-2H(20).pdf | |
| LTO050F22R00FTE3 | RES 22 OHM 50W 1% TO220 | LTO050F22R00FTE3.pdf |