| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J243V is new and unused, you can buy ERJ-P08J243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J243V.
| K180J10C0GH53L2 | 18pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K180J10C0GH53L2.pdf | |
| BFC238051822 | 8200pF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC238051822.pdf | |
| S-8351A22MC-J2HT2U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8351A22MC-J2HT2U.pdf | |
| NCV5500DT50RKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA DPAK-5 | NCV5500DT50RKG.pdf | |
| V48C5T75BF | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | V48C5T75BF.pdf | |
| VE-J2W-CY | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-J2W-CY.pdf | |
| ERJ-14YJ153U | RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 1210 | ERJ-14YJ153U.pdf | |
| CRCW04023K48FKED | RES SMD 3.48K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04023K48FKED.pdf | |
| ACB11DHBT | CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD | ACB11DHBT.pdf | |
| CN0966A22A55P8Y140 | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966A22A55P8Y140.pdf | |
| FGG.1K.302.CYCC65Z | CONN INLINE PLUG | FGG.1K.302.CYCC65Z.pdf | |
| 3211778 | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through White 10-24 AWG | 3211778.pdf |