| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J202V is new and unused, you can buy ERJ-P08J202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J202V.
| UZD1E2R2MCL1GB | 2.2µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZD1E2R2MCL1GB.pdf | |
| 08051C222KAT2A | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 08051C222KAT2A.pdf | |
| VJ0805D3R9BXBAC | 3.9pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D3R9BXBAC.pdf | |
| ECC-D2H820JCE | 82pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | ECC-D2H820JCE.pdf | |
| EJ504B | DC JACK W/SOLDER LUGS PANEL MNT | EJ504B.pdf | |
| SC705C8AE0VFBE | HC705C8A 8K RAM EP | SC705C8AE0VFBE.pdf | |
| AA0603FR-071R2L | RES SMD 1.2 OHM 1% 1/10W 0603 | AA0603FR-071R2L.pdf | |
| D38999/26FG41HB | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26FG41HB.pdf | |
| CN0967C10S20SN-000 | 26500 2C 2#16 S TH RECP SS LC | CN0967C10S20SN-000.pdf | |
| 70ADJ-4-ML1G | 4 Position Spring Compression Contact, Male Connector Surface Mount | 70ADJ-4-ML1G.pdf | |
| ERJ-L1WUF69MU | RES SMD 0.069 OHM 1% 1W 2512 | ERJ-L1WUF69MU.pdf | |
| CRCW1206768KFKTA | RES SMD 768K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206768KFKTA.pdf | |
| NKN500JR-91-3R3 | RES 3.3 OHM 5W 5% AXIAL | NKN500JR-91-3R3.pdf |