| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180 OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J181V is new and unused, you can buy ERJ-P08J181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J181V.
| UPM2C2R2MPD1TD | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2C2R2MPD1TD.pdf | |
| GRM0335C1H5R9DA01D | 5.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H5R9DA01D.pdf | |
| 5SR682MEHCA | 6800pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | 5SR682MEHCA.pdf | |
| M39003/09-4056H | 27µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 145 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-4056H.pdf | |
| ECM12DKAN | CONN EDGECARD 24POS .156" | ECM12DKAN.pdf | |
| 8N3Q001EG-0165CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 110MHz, 125MHz, 130MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0165CDI8.pdf | |
| LM4140ACMX-2.5 | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140ACMX-2.5.pdf | |
| EALP03CLAYA0 | Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V Radial | EALP03CLAYA0.pdf | |
| EVM-1GSX30B25 | 200k Ohm 0.2W, 1/5W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | EVM-1GSX30B25.pdf | |
| LJTP02RE-15-5P-014 | LJT 5C 5#16 PIN RECP | LJTP02RE-15-5P-014.pdf | |
| CTVS06RF-11-5JA-LC | CTV 5C 5#20 SKT PLUG | CTVS06RF-11-5JA-LC.pdf | |
| 851-83-047-10-001101 | 47 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 851-83-047-10-001101.pdf | |
| 0706032 | 1 Position Terminal Block Bolt/Screw Clamp - Wire Entry Parallel to Panel Gray Snap Fit | 0706032.pdf |