| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08F4990V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499 OHM 1% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08F4990V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08F4990V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08F4990V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08F4990V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08F4990V is new and unused, you can buy ERJ-P08F4990V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08F4990V.
| ADS8865IDRCR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-VSON (3x3) | ADS8865IDRCR.pdf | |
| TPS2813D | IC DUAL HS FET DRIVER 8-SOIC | TPS2813D.pdf | |
| LM2770SD-1215/NOPB | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Programmable 1.2V, 1.5V 1 Output 250mA 10-WFDFN Exposed Pad | LM2770SD-1215/NOPB.pdf | |
| 3296W-1-202LF | 2k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Top Adjustment | 3296W-1-202LF.pdf | |
| 3009P-1-102LF | 1k Ohm 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15 Turn Side Adjustment | 3009P-1-102LF.pdf | |
| VI-2N3-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-2N3-CW-F2.pdf | |
| VI-B51-IU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | VI-B51-IU-F2.pdf | |
| VI-J4Z-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-J4Z-MY-F3.pdf | |
| ERA-3AEB2740V | RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0603 | ERA-3AEB2740V.pdf | |
| ERJ-6ENF3093V | RES SMD 309K OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-6ENF3093V.pdf | |
| AA0402FR-07590RL | RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-07590RL.pdf | |
| TVP00DZ-17-8PB | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00DZ-17-8PB.pdf | |
| 68489-336H | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68489-336H.pdf | |
| 95653-423HLF | 23 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 95653-423HLF.pdf | |
| MBB02070C3010DCT00 | RES 301 OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070C3010DCT00.pdf |