| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08F1211V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.21K OHM 1% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08F1211V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08F1211V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.21k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08F1211V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08F1211V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08F1211V is new and unused, you can buy ERJ-P08F1211V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08F1211V.
| ASPI-4020S-820M-T | 82µH Shielded Wirewound Inductor 340mA 1.17 Ohm Nonstandard | ASPI-4020S-820M-T.pdf | |
| 843256BGILFT | IC SYNTHESIZER W/BUFF 24-TSSOP | 843256BGILFT.pdf | |
| LTC2633CTS8-HZ12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2633CTS8-HZ12#TRMPBF.pdf | |
| R5F21368CNFP#V0 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F21368CNFP#V0.pdf | |
| SN65C3243DWR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | SN65C3243DWR.pdf | |
| VI-2N4-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-2N4-EW-F3.pdf | |
| VE-J4P-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-J4P-MY-F1.pdf | |
| SR0603KR-7W430RL | RES SMD 430 OHM 10% 1/5W 0603 | SR0603KR-7W430RL.pdf | |
| AA1206FR-0712RL | RES SMD 12 OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-0712RL.pdf | |
| GBB110DHRN | CONN CARD EXTEND 220PS .050" SLD | GBB110DHRN.pdf | |
| GSC60DRTI-S13 | CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND | GSC60DRTI-S13.pdf | |
| CTVP00RF-11-19PB-P1 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RF-11-19PB-P1.pdf | |
| TB100-30SP | 30 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | TB100-30SP.pdf | |
| CRCW08051R78FKEAHP | RES SMD 1.78 OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW08051R78FKEAHP.pdf |