| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J911V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 910 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J911V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J911V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 910 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J911V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J911V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J911V is new and unused, you can buy ERJ-P06J911V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J911V.
| CBR08C101GAGAC | 100pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C101GAGAC.pdf | |
| CPPT4-LT76P | 1MHz ~ 100MHz TTL XO (Standard) Programmable Oscillator Through Hole 3.3V 25mA Standby | CPPT4-LT76P.pdf | |
| SIDC10D120H6 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 15A (DC) Surface Mount Sawn on foil | SIDC10D120H6.pdf | |
| MIC2292-15BML-TR | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 8-MLF® (2x2) | MIC2292-15BML-TR.pdf | |
| TPS71933-28DRVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 2.8V 200mA 6-SON (2x2) | TPS71933-28DRVT.pdf | |
| VI-2VM-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-2VM-EX-F2.pdf | |
| CRCW2512360RJNEG | RES SMD 360 OHM 5% 1W 2512 | CRCW2512360RJNEG.pdf | |
| MS3100A20-11P | 13 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100A20-11P.pdf | |
| 72305-540LF | 68 Position Card Connector PCMCIA - CardBus, Type I, II, III Surface Mount, Right Angle Gold | 72305-540LF.pdf | |
| 76383-425 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 76383-425.pdf | |
| SSQ-138-03-G-S-RA | 38 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | SSQ-138-03-G-S-RA.pdf | |
| 162-10-324-00-001000 | 24 Position DIP, DIL - Header Connector Slotted Gold | 162-10-324-00-001000.pdf | |
| CMF551K3000DHR6 | RES 1.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF551K3000DHR6.pdf | |
| RN55C6651DRSL | RES 6.65K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C6651DRSL.pdf |