| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J683V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J683V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J683V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J683V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J683V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J683V is new and unused, you can buy ERJ-P06J683V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J683V.
| W1X153MCVCF0KR | 0.015µF 275VAC Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.669" Dia (17.00mm) | W1X153MCVCF0KR.pdf | |
| B32521E6223K | 0.022µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | B32521E6223K.pdf | |
| TIP127TU | TRANS PNP DARL 100V 5A TO-220 | TIP127TU.pdf | |
| ELC-09D470DF | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 110 mOhm Radial | ELC-09D470DF.pdf | |
| LFXP2-30E-6FN672C | IC FPGA 472 I/O 672FBGA | LFXP2-30E-6FN672C.pdf | |
| ATSAMD20E14A-AU | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20E Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATSAMD20E14A-AU.pdf | |
| RK-1212S/H6 | CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT | RK-1212S/H6.pdf | |
| VE-J1Z-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-J1Z-EW-F4.pdf | |
| VE-J2P-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-J2P-IY-S.pdf | |
| 0014441625 | 25 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 26 AWG | 0014441625.pdf | |
| DNF14-188FIB-3K | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated | DNF14-188FIB-3K.pdf | |
| ERJ-B1CJR16U | RES SMD 0.16 OHM 2W 2010 WIDE | ERJ-B1CJR16U.pdf | |
| 9T06031A13R7FBHFT | RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 | 9T06031A13R7FBHFT.pdf | |
| VSSR1603220JTF | RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SSOP | VSSR1603220JTF.pdf |