| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J623V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J623V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J623V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J623V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J623V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J623V is new and unused, you can buy ERJ-P06J623V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J623V.
| QXP2K473KRPT | 0.047µF Film Capacitor 250V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm) | QXP2K473KRPT.pdf | |
| IEG1-32489-5-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEG1-32489-5-V.pdf | |
| 636L3C010M00000 | 10MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 16mA Enable/Disable | 636L3C010M00000.pdf | |
| VLF302512MT-1R0N-CA | 1µH Shielded Wirewound Inductor 2.77A 37 mOhm Max Nonstandard | VLF302512MT-1R0N-CA.pdf | |
| S-8254AAOFT-TB-U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8254AAOFT-TB-U.pdf | |
| 50745381433610F | Neon Panel Indicator Yellow 110 V ~ 125 V | 50745381433610F.pdf | |
| VI-J4R-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-J4R-MX-F2.pdf | |
| UAL50-0R3F8 | RES CHAS MNT 0.3 OHM 1% 50W | UAL50-0R3F8.pdf | |
| AIB2-22-2SS-025 | GT 3C 3#8 SKT RECP BOX | AIB2-22-2SS-025.pdf | |
| 1500774 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw | 1500774.pdf | |
| CA3100E16S-1PB09 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3100E16S-1PB09.pdf | |
| 1969605-6 | 6 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.165" (4.20mm) | 1969605-6.pdf | |
| OSTYK61314330 | 14 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK61314330.pdf | |
| RN73C2A15K8BTG | RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A15K8BTG.pdf | |
| CMF202K0000JNEA | RES 2K OHM 1W 5% AXIAL | CMF202K0000JNEA.pdf |