| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J620V is new and unused, you can buy ERJ-P06J620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J620V.
| 08051K150GAWTR | 15pF Thin Film Capacitor 100V 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm) | 08051K150GAWTR.pdf | |
| 10037911-103LF | 10.8MM GUIDE PIN INT THR | 10037911-103LF.pdf | |
| 445C32L13M00000 | 13MHz ±30ppm Crystal 12pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C32L13M00000.pdf | |
| ECS-3518-250-AN | 25MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 7mA Enable/Disable | ECS-3518-250-AN.pdf | |
| ISPLSI 2032E-135LT48 | IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP | ISPLSI 2032E-135LT48.pdf | |
| MT29C2G24MAABAHAKC-5 E IT | IC FLASH/LPDRAM 3GBIT | MT29C2G24MAABAHAKC-5 E IT.pdf | |
| HDSP-7404 | Character LED Display Module Yellow 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.2V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.09mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm) | HDSP-7404.pdf | |
| AVD100-48S05-6L | DC/DC CONVERTER 5V 100W | AVD100-48S05-6L.pdf | |
| VI-J3W-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-J3W-CY-S.pdf | |
| VE-2WX-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-2WX-IY-F3.pdf | |
| VE-2NK-MY | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-2NK-MY.pdf | |
| CTVS06RF-17-99PC | 23 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTVS06RF-17-99PC.pdf |