| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J474V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 470K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J474V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J474V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J474V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J474V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J474V is new and unused, you can buy ERJ-P06J474V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J474V.
| MAL214097002E3 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214097002E3.pdf | |
| 04025C222MAT2A | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025C222MAT2A.pdf | |
| WKO472MCPERZKR | 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.709" Dia (18.00mm) | WKO472MCPERZKR.pdf | |
| 1757040-1 | PLG ASSY SZ1 ARR 15 NON ENVIRO | 1757040-1.pdf | |
| FQI9N08TU | MOSFET N-CH 80V 9.3A I2PAK | FQI9N08TU.pdf | |
| 8N3SV75KC-0156CDI | VCXO IC 121.109MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0156CDI.pdf | |
| GAL16V8D-10LJN | IC CPLD 8MC 10NS 20PLCC | GAL16V8D-10LJN.pdf | |
| PIC16LF819-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF819-I/ML.pdf | |
| 3306K-1-501 | 500 Ohm 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3306K-1-501.pdf | |
| REC10-2415S/H2/M | DC/DC CONVERTER 15V 667MA 10W | REC10-2415S/H2/M.pdf | |
| ERJ-14NF4223U | RES SMD 422K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-14NF4223U.pdf | |
| RT0603DRE0716KL | RES SMD 16K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE0716KL.pdf | |
| TXR18AB00-1610AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 7/8-20 UNEF 16, 16S | TXR18AB00-1610AI.pdf |