| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J470V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 144010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J470V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J470V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J470V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J470V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J470V is new and unused, you can buy ERJ-P06J470V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J470V.
| 15NLE2100E | FUSE CARTRIDGE 100A 15.5KVAC | 15NLE2100E.pdf | |
| BZX84B24-E3-18 | Zener Diode 23.5V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B24-E3-18.pdf | |
| 8N4QV01LG-1146CDI | VCXO IC 100MHz, 95MHz, 105MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-1146CDI.pdf | |
| LC4064C-25T48C | IC CPLD 64MC 2.5NS 48TQFP | LC4064C-25T48C.pdf | |
| SY100H603JZ-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 9 Channel 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100H603JZ-TR.pdf | |
| VI-27L-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-27L-EW-B1.pdf | |
| VE-BN1-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-BN1-IY-F1.pdf | |
| 853-002-113R001 | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 853-002-113R001.pdf | |
| 1723102303 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1723102303.pdf | |
| RMCP2010FT24K9 | RES SMD 24.9K OHM 1% 1W 2010 | RMCP2010FT24K9.pdf | |
| RPC2010KT680R | RES SMD 680 OHM 10% 3/4W 2010 | RPC2010KT680R.pdf | |
| RG2012N-3740-P-T1 | RES SMD 374 OHM 0.02% 1/8W 0805 | RG2012N-3740-P-T1.pdf |