| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J391V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J391V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J391V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J391V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J391V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J391V is new and unused, you can buy ERJ-P06J391V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J391V.
| BFC236862154 | 0.15µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm) | BFC236862154.pdf | |
| 1PMT5934AE3/TR13 | Zener Diode 24V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5934AE3/TR13.pdf | |
| AGLP060V5-CS289 | IC FPGA 157 I/O 289CSP | AGLP060V5-CS289.pdf | |
| MLX80105KLQ-EAA-000-RE | LIN Controller Interface 28-QFN (5x5) | MLX80105KLQ-EAA-000-RE.pdf | |
| MPM3810GQB-33-P | IC REG BUCK 3.3V 1.2A SYNC | MPM3810GQB-33-P.pdf | |
| SRAH-05A1800 | CONV DC/DC 5A 12V 1.8V SMD | SRAH-05A1800.pdf | |
| EVAL-ADG2128EBZ | ADG2128 - Interface, Crosspoint Switch/Multiplexer Evaluation Board | EVAL-ADG2128EBZ.pdf | |
| RT0402FRE07549RL | RES SMD 549 OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE07549RL.pdf | |
| 89542-406HLF | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 89542-406HLF.pdf | |
| 0015453424 | 24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 0015453424.pdf | |
| 87964-5 | 12 MODII HORZ DR CE 100CL/145 | 87964-5.pdf | |
| RNCF0603BTE301R | RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RNCF0603BTE301R.pdf | |
| MNR04MRAPJ330 | RES ARRAY 4 RES 33 OHM 0804 | MNR04MRAPJ330.pdf |