| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J390V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J390V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J390V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J390V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J390V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J390V is new and unused, you can buy ERJ-P06J390V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J390V.
| VJ0805A220MXRAT5Z | 22pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805A220MXRAT5Z.pdf | |
| CDR33BP102BFZMAT | 1000pF 100V Ceramic Capacitor BP 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CDR33BP102BFZMAT.pdf | |
| ECC24DTMS-S189 | CONN EDGECARD 48POS .100" | ECC24DTMS-S189.pdf | |
| AD8534ARZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8534ARZ.pdf | |
| TLC2274QDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2274QDRG4.pdf | |
| MT48H8M32LFF5-8 TR | IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA | MT48H8M32LFF5-8 TR.pdf | |
| V375A28C600BL | CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W | V375A28C600BL.pdf | |
| VI-J21-EZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-J21-EZ-S.pdf | |
| CENB1030A2444Q01 | 24V 30W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | CENB1030A2444Q01.pdf | |
| DRC3P60D411 | SOLID STATE RELAY 48-600 VAC | DRC3P60D411.pdf | |
| BACC63CB20-41S7 | 41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63CB20-41S7.pdf | |
| 73080983701 | BEND PROTECTION PG21 BLK TPE 13- | 73080983701.pdf | |
| 0022282276 | 27 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0022282276.pdf | |
| 0387320410 | SR BTS PC A 10 ASY CP | 0387320410.pdf | |
| CRCW0805590RFKEAHP | RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW0805590RFKEAHP.pdf |