| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ2R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ2R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ2R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ2R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ2R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ2R2V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ2R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ2R2V.
| 2225AC103JAT1A | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 2225AC103JAT1A.pdf | |
| 0257004.PXPV | FUSE AUTO 4A 32VDC BLADE ATO/ATC | 0257004.PXPV.pdf | |
| ASG-P-V-B-122.880MHZ | 122.88MHz LVPECL VCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 60mA Enable/Disable | ASG-P-V-B-122.880MHZ.pdf | |
| H11L3S1(TA) | Logic Output Optoisolator 1MHz Open Collector 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | H11L3S1(TA).pdf | |
| VI-B5T-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-B5T-CX-F1.pdf | |
| VE-24D-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W | VE-24D-MU-B1.pdf | |
| PIC-P40-20MHZ | PIC16F877 PIC® MCU 8-Bit PIC Embedded Evaluation Board | PIC-P40-20MHZ.pdf | |
| ABM36DTMS | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | ABM36DTMS.pdf | |
| KPT06B16-99P | 23 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06B16-99P.pdf | |
| TV07DT-25-46B | TV 46C MIXED SKT J/N RECP | TV07DT-25-46B.pdf | |
| BZM27/Z0000/53A | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | BZM27/Z0000/53A.pdf | |
| 0009571145 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0009571145.pdf | |
| YK61220030J0G | 20 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK61220030J0G.pdf | |
| 325321-15-0 | 15 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325321-15-0.pdf |