| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ2R0V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ2R0V.
| ECD-G0ER308 | 0.30pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | ECD-G0ER308.pdf | |
| BAS70JW-7-F | Diode Array 2 Independent Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAS70JW-7-F.pdf | |
| FR3ATA | DIODE GEN PURP 50V 3A SMC | FR3ATA.pdf | |
| X40435V14-B | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 14-TSSOP | X40435V14-B.pdf | |
| MAX668EUB | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-uMAX | MAX668EUB.pdf | |
| D38999/26FJ24JE | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26FJ24JE.pdf | |
| PV76L8-33P | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | PV76L8-33P.pdf | |
| CN1020A10G20S8-000 | 26500 2C 2#16 S BY PLUG LC | CN1020A10G20S8-000.pdf | |
| MS3475W22-41SX-LC | 41 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS3475W22-41SX-LC.pdf | |
| PHEC60P-R211-ELF | CONN D-SUB | PHEC60P-R211-ELF.pdf | |
| 812-22-043-30-009101 | 43 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-043-30-009101.pdf | |
| CRCW121011K0FKTA | RES SMD 11K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW121011K0FKTA.pdf | |
| PT0805FR-070R15L | RES SMD 0.15 OHM 1% 1/8W 0805 | PT0805FR-070R15L.pdf | |
| HRG3216P-2151-B-T1 | RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1W 1206 | HRG3216P-2151-B-T1.pdf |