| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BFR62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.62 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BFR62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BFR62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.62 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BFR62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BFR62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BFR62V is new and unused, you can buy ERJ-B3BFR62V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BFR62V.
| T550B107K060TH | 100µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 60V Axial 100 mOhm 0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm) | T550B107K060TH.pdf | |
| 5-1879063-8 | 0.15µF Molded Tantalum Capacitors 50V 1411 (3528 Metric) 10 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 5-1879063-8.pdf | |
| 15KP85 | TVS DIODE 85VWM 143.85VC AXIAL | 15KP85.pdf | |
| EBC44HEYI | CONN EDGE HL .100 44POS | EBC44HEYI.pdf | |
| CURM103-G | DIODE GEN PURP 200V 1A MINISMA | CURM103-G.pdf | |
| CZRA4751-HF | Zener Diode 30V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA4751-HF.pdf | |
| ELJ-NK15NJF | 15nH Unshielded Wirewound Inductor 560mA 160 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | ELJ-NK15NJF.pdf | |
| SC16C554BIB80,551 | IC UART QUAD 80LQFP | SC16C554BIB80,551.pdf | |
| PGA205AP | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 16-PDIP | PGA205AP.pdf | |
| CRGH1206F56R2 | RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 1206 | CRGH1206F56R2.pdf | |
| CTV06RW-15-19JN-LC | CTV 19C 19#20 SKT PLUG | CTV06RW-15-19JN-LC.pdf | |
| DTS20W17-35PC-LC | 55 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20W17-35PC-LC.pdf | |
| PAP-14V-S | 14 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.079" (2.00mm) | PAP-14V-S.pdf |