| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BFR56V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.56 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BFR56V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BFR56V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.56 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BFR56V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BFR56V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BFR56V is new and unused, you can buy ERJ-B3BFR56V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BFR56V.
| UPW1H102MHH | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1H102MHH.pdf | |
| MKP383322140JII2B0 | 0.022µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP383322140JII2B0.pdf | |
| DAC712PG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PDIP | DAC712PG4.pdf | |
| MI-271-IX-F3 | CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W | MI-271-IX-F3.pdf | |
| RT0402DRE0734K8L | RES SMD 34.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RT0402DRE0734K8L.pdf | |
| MS3452W28-11P | 22 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3452W28-11P.pdf | |
| TV07RL-15-19SA | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07RL-15-19SA.pdf | |
| CA3108R20-8PF80 | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108R20-8PF80.pdf | |
| CTV07RW-25-37JN-LC | CTV 39C 39#16 SKT J/N RECP | CTV07RW-25-37JN-LC.pdf | |
| STL01511500PCN | 15 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup 30 AWG | STL01511500PCN.pdf | |
| 929450-01-33-I | 33 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929450-01-33-I.pdf | |
| 1742379-1 | Terminal Magnetic Connector 300 33-34 AWG IDC | 1742379-1.pdf | |
| RT1206CRD0745K3L | RES SMD 45.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRD0745K3L.pdf |