| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF7R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF7R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF7R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF7R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF7R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF7R5V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF7R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF7R5V.
| MALIEYN07CB527E02K | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CB527E02K.pdf | |
| MKP385243250JIP2T0 | 4300pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | MKP385243250JIP2T0.pdf | |
| T95S475K6R3LZSL | 4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 1507 (3718 Metric) 2 Ohm 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm) | T95S475K6R3LZSL.pdf | |
| LTC2636IMS-LMI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2636IMS-LMI8#TRPBF.pdf | |
| 10M40DCF256C8G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M40DCF256C8G.pdf | |
| VE-B62-IU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-B62-IU-F4.pdf | |
| MCR03ERTJ133 | RES SMD 13K OHM 5% 1/10W 0603 | MCR03ERTJ133.pdf | |
| ACC06E20-29PW-003-A24 | AC 17C 17#16 PIN PLUG | ACC06E20-29PW-003-A24.pdf | |
| GTC01F28-2S | GT 14C 2#12 12#16 SKT RECP LIN | GTC01F28-2S.pdf | |
| BACC63BP16C10PNH | 10 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking, Shielded | BACC63BP16C10PNH.pdf | |
| 929550-01-16-I | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 929550-01-16-I.pdf | |
| 5452295 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 5452295.pdf | |
| AT1206DRE07536RL | RES SMD 536 OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRE07536RL.pdf | |
| RCP1206W33R0JET | RES SMD 33 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206W33R0JET.pdf |