| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF5R6V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF5R6V.
| 170M4826 | FUSE 40A 1000V 00TN/80 AR | 170M4826.pdf | |
| RCM18DTMD-S189 | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | RCM18DTMD-S189.pdf | |
| CMR250T65.535KAZF-UT | 65.535kHz ±30ppm Crystal 12.5pF -10°C ~ 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial | CMR250T65.535KAZF-UT.pdf | |
| SIT8008BI-23-33E-12.288000D | OSC XO 3.3V 12.288MHZ OE | SIT8008BI-23-33E-12.288000D.pdf | |
| MBRS130LT3 | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount SMB | MBRS130LT3.pdf | |
| 8N4SV76FC-0052CDI8 | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0052CDI8.pdf | |
| TLE6251DST | 1/1 Transceiver Full CAN PG-DSO-8 | TLE6251DST.pdf | |
| 74HC04PW/AUJ | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74HC04PW/AUJ.pdf | |
| VE-B4W-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W | VE-B4W-IW-F3.pdf | |
| 8690850000 | Relay Socket Through Hole | 8690850000.pdf | |
| 415-041-500-112 | METAL TO METAL | 415-041-500-112.pdf | |
| AFD50-20-39PZ-6117-LC | 39 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | AFD50-20-39PZ-6117-LC.pdf | |
| D38999/24MC35AC | CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN | D38999/24MC35AC.pdf | |
| 14310713101000 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.100" (2.54mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 14310713101000.pdf | |
| TNPW0603383RBETA | RES SMD 383 OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW0603383RBETA.pdf |