| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF3R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF3R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF3R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF3R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF3R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF3R6V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF3R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF3R6V.
| 0402YD105KAT2A | 1µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 0402YD105KAT2A.pdf | |
| T95D277M004HZAS | 270µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 130 mOhm 0.293" L x 0.170" W (7.44mm x 4.32mm) | T95D277M004HZAS.pdf | |
| C10G4I | FUSE CARTRIDGE 4A 500VAC CYLINDR | C10G4I.pdf | |
| RGM12DTMS-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | RGM12DTMS-S189.pdf | |
| MHQ0402P10NJT000 | 10nH Unshielded Multilayer Inductor 160mA 1.5 Ohm Max 01005 (0402 Metric) | MHQ0402P10NJT000.pdf | |
| LAL02VD270K | 27µH Unshielded Inductor 80mA 4.3 Ohm Max Axial | LAL02VD270K.pdf | |
| SN74AHC14NSR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO | SN74AHC14NSR.pdf | |
| VE-BN3-MV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VE-BN3-MV-F2.pdf | |
| RT0805FRE0722RL | RES SMD 22 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE0722RL.pdf | |
| FMC44DRYI-S734 | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | FMC44DRYI-S734.pdf | |
| CA3100R20A9SXB | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3100R20A9SXB.pdf | |
| KJB6T23W53AC | 53 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T23W53AC.pdf | |
| 714-83-116-31-008101 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) No Tail Press-Fit | 714-83-116-31-008101.pdf | |
| TNPW1210243RBEEA | RES SMD 243 OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW1210243RBEEA.pdf |