| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF2R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF2R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF2R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF2R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF2R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF2R7V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF2R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF2R7V.
| 200HXC470MEFCSN25X30 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC470MEFCSN25X30.pdf | |
| GBM24DCCI | CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD | GBM24DCCI.pdf | |
| RSM11DSUH | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | RSM11DSUH.pdf | |
| ACM-0603-450-T | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 45 Ohm @ 100MHz 500mA DCR 110 mOhm | ACM-0603-450-T.pdf | |
| 74LVC2G08DP,125 | AND Gate IC 2 Channel 8-TSSOP | 74LVC2G08DP,125.pdf | |
| VI-B73-CW | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-B73-CW.pdf | |
| ABE30DHHT | CONN EDGECARD 60POS 1MM DIP SLD | ABE30DHHT.pdf | |
| CA3100E24-12SF80 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E24-12SF80.pdf | |
| MS3100A18-12P-RES | ER 6C 6#16 PIN RECP | MS3100A18-12P-RES.pdf | |
| HEX-S-AC-19-1 | HEXASHIELD ADAPTER | HEX-S-AC-19-1.pdf | |
| CTVP00RW-25-8BC | CTV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP | CTVP00RW-25-8BC.pdf | |
| 0050650050 | CGRID SL PMC WTOW DR 50POS | 0050650050.pdf | |
| D55342E07B24E9MBS | RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 | D55342E07B24E9MBS.pdf |