| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF1R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF1R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF1R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF1R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF1R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF1R6V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF1R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF1R6V.
| HCE102MBCDRTKR | 1000pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | HCE102MBCDRTKR.pdf | |
| M39003/03-0415/TR | 1000µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/03-0415/TR.pdf | |
| RSM15DRTI-S13 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | RSM15DRTI-S13.pdf | |
| CX3225GB32000D0HPQCC | 32MHz ±20ppm Crystal 8pF 50 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | CX3225GB32000D0HPQCC.pdf | |
| SIT8008BC-33-33E-30.00000Y | OSC XO 3.3V 30MHZ OE | SIT8008BC-33-33E-30.00000Y.pdf | |
| SE20AFGHM3/6B | DIODE GEN PURP 400V 1.3A DO221AC | SE20AFGHM3/6B.pdf | |
| B82725J2602N1 | 3.9mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 6A DCR 40 mOhm (Typ) | B82725J2602N1.pdf | |
| CY74FCT646TSOC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | CY74FCT646TSOC.pdf | |
| RT0603DRE0739K2L | RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE0739K2L.pdf | |
| ESA31DTKT | CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD | ESA31DTKT.pdf | |
| JT06RT-12-98PD-023 | JT 10C 10#20 PIN WALL RECP | JT06RT-12-98PD-023.pdf | |
| 19302161442 | HAN 16B-HMC-GG-R-M32 | 19302161442.pdf | |
| CMF5513K000BEEB70 | RES 13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5513K000BEEB70.pdf |