| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.12 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.12 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR12V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR12V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR12V.
| 381LX683M010A052 | 68000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX683M010A052.pdf | |
| MC12FD500G-TF | 50pF Mica Capacitor 500V 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | MC12FD500G-TF.pdf | |
| 1N5238B BK | Zener Diode 8.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5238B BK.pdf | |
| B39211B5071H810 | FILTER SAW IF 211.0MHZ SMD | B39211B5071H810.pdf | |
| ELL-4GG101M | 100µH Shielded Wirewound Inductor 250mA 2.4 Ohm Nonstandard | ELL-4GG101M.pdf | |
| SN65HVD20DR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD20DR.pdf | |
| SN74AHC1G08DCKTG4 | AND Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHC1G08DCKTG4.pdf | |
| PFE300SA48/T | AC/DC CONVERTER 48V 302W | PFE300SA48/T.pdf | |
| VE-21L-CW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VE-21L-CW-F4.pdf | |
| CRG0805J8R2 | RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805 | CRG0805J8R2.pdf | |
| CTV06RW-25-37JC-LC | CTV 39C 39#16 SKT PLUG | CTV06RW-25-37JC-LC.pdf | |
| 302W2CSXX69F40X | CONN SOCKET 2W2C F 20A | 302W2CSXX69F40X.pdf | |
| 19300240589 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M50 | 19300240589.pdf | |
| T38223-20-0 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38223-20-0.pdf | |
| 38211-0108 | 8 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws | 38211-0108.pdf |