| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR075V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.075 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR075V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR075V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.075 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR075V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR075V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR075V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR075V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR075V.
| 380LQ182M180K052 | SNAPMOUNTS | 380LQ182M180K052.pdf | |
| T496B475K016AS | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1411 (3528 Metric) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | T496B475K016AS.pdf | |
| ESC06DREI-S93 | CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET | ESC06DREI-S93.pdf | |
| ESA18DTMS | CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD | ESA18DTMS.pdf | |
| ESC31DREH-S93 | CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET | ESC31DREH-S93.pdf | |
| 416F3701XASR | 37MHz ±10ppm Crystal Series 200 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F3701XASR.pdf | |
| DTA114GUAT106 | TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 | DTA114GUAT106.pdf | |
| B84312C50H1 | FILTER COMM LINE 0.1A 100VAC | B84312C50H1.pdf | |
| APG1608PBAZC-RV | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.2V 0603 (1608 Metric) | APG1608PBAZC-RV.pdf | |
| EVM-3VSX50B54 | 50k Ohm 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | EVM-3VSX50B54.pdf | |
| VE-2WM-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-2WM-IX-F3.pdf | |
| 307-036-502-204 | CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN | 307-036-502-204.pdf | |
| CTVS06RF-13-35HC | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTVS06RF-13-35HC.pdf | |
| AIB0U20-27PC | GT 14C 14#16 PIN RECP WALL | AIB0U20-27PC.pdf | |
| 77315-824-34LF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 77315-824-34LF.pdf |