| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR043V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.043 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR043V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR043V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.043 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR043V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR043V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR043V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR043V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR043V.
| C0402C150J5GACAUTO | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C150J5GACAUTO.pdf | |
| 150274K400GE | 0.27µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Axial 0.354" Dia x 1.102" L (9.00mm x 28.00mm) | 150274K400GE.pdf | |
| DDTC144EUA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | DDTC144EUA-7-F.pdf | |
| DLW5BSM191SQ2L | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 190 Ohm @ 100MHz 5A DCR 20 mOhm | DLW5BSM191SQ2L.pdf | |
| 74AHC1G00GW,125 | NAND Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74AHC1G00GW,125.pdf | |
| LP2980IM5X-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.23 V ~ 15 V 50mA SOT-23-5 | LP2980IM5X-ADJ/NOPB.pdf | |
| SM-43TB501 | 500 Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5 Turn Side Adjustment | SM-43TB501.pdf | |
| DJT10E21-11HA | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DJT10E21-11HA.pdf | |
| CTV06RW-25-26S | 25 (21 + 4 Coax) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RW-25-26S.pdf | |
| CA3106F20A9SB14F0 | 9 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | CA3106F20A9SB14F0.pdf | |
| CTVS06RF-25-90AC | CTV 46C MIXED PIN PLUG | CTVS06RF-25-90AC.pdf | |
| 0387291077 | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387291077.pdf | |
| RSMF3JB270R | RES METAL OX 3W 270 OHM 5% AXL | RSMF3JB270R.pdf |