| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR02V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.02 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.02 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR02V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR02V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR02V.
| UCM0J331MCL1GS | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCM0J331MCL1GS.pdf | |
| GCM1555C1HR60BA16D | 0.60pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GCM1555C1HR60BA16D.pdf | |
| K151J15C0GH5UH5 | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K151J15C0GH5UH5.pdf | |
| MKP1847560274P4 | 6µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads | MKP1847560274P4.pdf | |
| 0757050635 | CONN HEADER 132POS 11ROW VERT | 0757050635.pdf | |
| RMC22DREF | CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET | RMC22DREF.pdf | |
| LM27212SQX/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 48-WQFN (7x7) | LM27212SQX/NOPB.pdf | |
| C4SMC-BGF-CS34Q3S2 | Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.2V Radial | C4SMC-BGF-CS34Q3S2.pdf | |
| CXA1304-0000-000F00A40E8 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1304 White, Warm Square | CXA1304-0000-000F00A40E8.pdf | |
| VI-B3V-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-B3V-EY-B1.pdf | |
| 3-1470209-9 | 32 Position Receptacle Connector Gold 0.079" (2.00mm) Through Hole | 3-1470209-9.pdf | |
| EDSTL955/3-OE | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | EDSTL955/3-OE.pdf | |
| 1389260000 | 22 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1389260000.pdf |