| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR018V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.018 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR018V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR018V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.018 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR018V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR018V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR018V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR018V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR018V.
| C3216CH2W682K115AA | 6800pF 450V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH2W682K115AA.pdf | |
| IEGBXF66-1-52-50.0-N3-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 50A | IEGBXF66-1-52-50.0-N3-V.pdf | |
| VHF55-08IO7 | SCR Module 800V Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount FO-T-A | VHF55-08IO7.pdf | |
| 4214R-4 | 650 Ohm Ferrite Bead Axial - 4 leads Through Hole 1 Lines | 4214R-4.pdf | |
| DS96174CN | 4/0 Driver RS422, RS485 | DS96174CN.pdf | |
| IS46TR16128AL-15HBLA1 | IC DDR3 2GB 96BGA | IS46TR16128AL-15HBLA1.pdf | |
| AT29LV020-10TI | IC FLASH 2MBIT 100NS 32TSOP | AT29LV020-10TI.pdf | |
| S-13R1B35-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 150mA SNT-4A | S-13R1B35-I4T1U3.pdf | |
| CTVS07RF-25-90SC | 46 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS07RF-25-90SC.pdf | |
| CA3106E24-28SDNF80 | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E24-28SDNF80.pdf | |
| 77313-101-42LF | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-101-42LF.pdf | |
| ELFK13210 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 45° Free Hanging (In-Line) | ELFK13210.pdf |