| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR012V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.012 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR012V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR012V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.012 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR012V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR012V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR012V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR012V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR012V.
| 0740582524 | VHDM BP 6ROW SIG END 25 COL | 0740582524.pdf | |
| JANTXV1N4968C | Zener Diode 27V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JANTXV1N4968C.pdf | |
| AD5696BRUZ-RL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5696BRUZ-RL7.pdf | |
| LM293DRG3 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM293DRG3.pdf | |
| M24C32-WBN6P | IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8DIP | M24C32-WBN6P.pdf | |
| UMFT234XD-NC | FT234XD USBmadeEZ-UART Series Interface, USB 2.0 to UART Evaluation Board | UMFT234XD-NC.pdf | |
| AA0201FR-07360KL | RES SMD 360K OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-07360KL.pdf | |
| AIB1GHSB3-22-4P0 | GT 4C 2#8 2#12 PIN RECP LINE | AIB1GHSB3-22-4P0.pdf | |
| DAMAME15P | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Crimp | DAMAME15P.pdf | |
| 89882-344LF | 44 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 89882-344LF.pdf | |
| 1776275-8 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1776275-8.pdf | |
| RT0805CRC0746R4L | RES SMD 46.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRC0746R4L.pdf | |
| TNPW060395R3BEEA | RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW060395R3BEEA.pdf |